Rola żaluzji w klimatyzacji

Czy wiesz, że kratki są ważną częścią systemów klimatyzacji, ponieważ odpowiadają za ostateczną „ dyfuzję ” ogrzanego powietrza?

Często uważa się, że kratki to tylko metalowa rama z listwami pośrednimi. Nie wiedząc, że istnieją różne warianty i że ich konstrukcja, wielkość i rozmieszczenie są istotne dla rozprowadzenia powietrza w naszych pomieszczeniach.

Kratki są elementami końcowymi umieszczonymi w pomieszczeniach i służą do nawiewu lub wyciągu powietrza. Mogą być umieszczane w sieciach kablowych lub w bezpośrednich otworach na zewnątrz lub do innych pomieszczeń. Elementy te mają funkcjonalność, która służy nie tylko do ochrony fizycznej, uniemożliwiającej dostęp do kanału czy otworu, ale także zapewniającej jak najlepszą dystrybucję lub wychwytywanie powietrza . Dlatego w tym artykule chcemy opowiedzieć o rodzajach istniejących siatek i ich funkcji. Zacznijmy:

Rodzaje kratek do klimatyzatorów i wentylacji

Siatki odchylające

Charakteryzują się stopniem mobilności i liczbą rzędów tworzących siatkę. Znaleźliśmy:

  • Proste kratki odchylające: są to kratki, w których ich listwy zostały zbudowane tylko w jednym kierunku, zwykle poziomym i są ruchome. W ten sposób można skierować prąd wytwarzany przez powietrze w określonym kierunku.
  • Żaluzje o podwójnym odchylaniu: tego typu żaluzje mają dwukierunkowe listwy i są ruchome w obu kierunkach, co daje użytkownikowi możliwość kierowania strumienia powietrza według własnego uznania.  Tego typu żaluzje są często mylone z żaluzjami regulacyjnymi , ale różnią się tym, że mają z tyłu listwy, które umożliwiają otwieranie lub zamykanie przepustu powietrza.

Regały stałe

Są to kratki wykonane z listwami w jednym kierunku (poziomo) i są mocowane. Ich użycie jest ograniczone, ponieważ umożliwiają one tylko wyciąganie lub powrót prądu powietrza .

A co z kanałowymi instalacjami klimatyzacji?

Kratki wylotowe powietrza

Główną cechą kratek klimatyzacji nawiewnej jest to, że mają 2 rodzaje zintegrowanych listew. Kierownice poziome kierujące powietrze w górę lub w dół oraz kierownice pionowe, kierujące od lewej do prawej.

Zostały zbudowane w taki sposób, aby móc kierować powietrze wychodzące z jednostki wewnętrznej. Jeśli sprzęt jest zimny, zaleca się, aby listwy były skierowane do góry, ponieważ zimne powietrze będzie miało tendencję do opadania na ziemię. W ten sposób uzyskujemy znacznie wydajniejszą klimatyzację i recyrkulację wewnątrz domu .

Jeśli korzystamy z klimatyzacji kanałowej w trybie „ciepło”, listwy powinny być skierowane w dół, ponieważ ciepłe powietrze jest mniej gęste niż zimne i zwykle unosi się w kierunku sufitu . Inne listwy, które są zorientowane od lewej do prawej, po prostu ustawiają je tam, gdzie chcesz .

Kratki powietrza powrotnego

Te nawiewniki klimatyzacji są prostsze niż poprzednie, ponieważ nie muszą kierować powietrza w żadne miejsce . Zasadniczo funkcja tych kratek jest ochronna i estetyczna, dlatego posiadają one tylko poziome listwy.

Napędzane kratki klimatyzacji

Zmotoryzowane żaluzje służą do indywidualnego wietrzenia każdego pomieszczenia w domu. Dzięki tego typu rusztom dom można podzielić na strefy i mieć inną temperaturę w każdym pomieszczeniu .

Jedyne, co robią te kratki, to to, że po podłączeniu t ermostato, do którego wykrywa wskazaną przez nas temperaturę , jest ono zamknięte i nie pozwala na dopływ większej ilości powietrza . Następnie, gdy temperatura wzrośnie lub spadnie, w zależności od sposobu pracy , urządzenie otwiera się ponownie.

Rodzaje żaluzji do kratek klimatyzacyjnych i wentylacyjnych

Ale tego nie ma, same kratki mają listwy. Co to dokładnie jest? Listwy są centralną częścią kratki, która pomaga w rozprowadzaniu powietrza i różni się kształtem, w zależności od funkcji, dla której zostały wyprodukowane , listwa prosta generalnie odstaje. Jakie są rodzaje listew?:

Krzywa

Jest to kratka wykonana z zakrzywionych listew, co pozwala na przepływ powietrza w tej samej płaszczyźnie co kratka wentylacyjna. Ich konstrukcja sprzyja powstawaniu efektu zgorzeliny i minimalizuje uciążliwości spowodowane przeciągami w układach doprowadzania zimnego powietrza , ale pogarsza rozwarstwienie w układach doprowadzania ciepłego powietrza. Listwy są ruchome i możemy je znaleźć na 1, 2, 3 lub 4 sposoby lub w liniach impulsowych.

Zobacz także:

Zobacz artykuł: co robić gdy klimatyzacja głośno pracuje.

Liniowy

Są to kratki wentylacyjne budowane bez listew w ścisłym tego słowa znaczeniu. Mają one zwykle postać „prętów” i mają kwadratowy profil, co podnosi estetykę części. Należy pamiętać, że siatki liniowe nie są dyfuzorami liniowymi , ponieważ często są mylone.

Dlaczego dobra konserwacja rusztu jest ważna w naszych urządzeniach chłodniczych?

Urządzenia chłodnicze lub klimatyzacyjne są często narażone na ciągłe działanie dużej ilości zanieczyszczeń i brudu znajdującego się w środowisku. Kratki urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, które się w nich znajdują i strategicznie rozmieszczone w naszym domu, gwarantują poprawną pracę systemów klimatyzacji, które mamy w domu . Konserwacja jest dość łatwa do przeprowadzenia i poza prawidłową pracą układów klimatyzacji. Ponadto zapewni nam to lepsze środowisko, ponieważ powietrze może normalnie „przepływać” przez pomieszczenie, a także być wyciągane i wymieniane.

Polecamy inny artykuł: http://naszaklima.pl/montaz-klimatyzacji/ile-kosztuje-zalozenie-klimatyzacji/

Opublikowany przez Mateusz Białek

Myśliciel, wieczny student.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *