Ekologiczna jazda

Dzisiejsi specjaliści ds. Zarządzania flotą muszą radzić sobie z trudną równowagą między spełnianiem i przekraczaniem oczekiwań klientów, a działaniem w ramach napiętego budżetu. Z tego powodu koszty paliwa pozostają głównym przedmiotem obaw większości menedżerów flot. Eko-jazda czyli inaczej eco driving lub jazda z myślą o niskim zużyciu paliwa to jeden ze sposobów na zmniejszenie tych kosztów. Eko-jazda wymaga wsparcia i edukacji kierowców, aby upewnić się, że wszyscy kierują się oszczędnością paliwa na drodze.

Jakie są nawyki związane z ekologiczną jazdą?

Eko-jazda to te techniki, których używają kierowcy, aby jeździć tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Eko-jazda rozpoczyna się w momencie opuszczenia obiektu przez ciężarówkę. Delikatne przyspieszanie to pierwszy krok w kierunku jazdy z uwzględnieniem oszczędności paliwa. Poświęcenie około 5 sekund na przyspieszenie do pełnej prędkości na postoju nieznacznie obniży koszty paliwa, więc naucz kierowców, aby zmniejszali przyspieszenie.

Gdy kierowca osiągnie odpowiednią prędkość, powinien starać się utrzymać stałą prędkość. Nagłe przyspieszenie lub zwolnienie może wpłynąć na oszczędność paliwa. Czasami użycie tempomatu może pomóc w utrzymaniu stałej prędkości i niższym zużyciu paliwa.

Ekologiczni kierowcy unikną niepotrzebnej pracy na biegu jałowym. Podczas gdy niektóre postoje na biegu jałowym, na przykład podczas postoju na światłach, są nieuniknione, można uniknąć wielu przypadków, na przykład podczas postoju w oczekiwaniu na dostawę. Nadmierna praca na biegu jałowym szybko podnosi koszty paliwa, dlatego należy nauczyć kierowców, jak unikać takiego zachowania.

Aktywna jazda, polegająca na obserwowaniu ruchu ulicznego i wczesnym planowaniu zmian, to doskonały sposób na utrzymanie stałej prędkości pojazdu, co zmniejsza zużycie paliwa. Na przykład wczesna zmiana pasa ruchu podczas zbliżania się do wolnego pojazdu zmniejsza potrzebę zatrzymywania się lub zwalniania, co zwiększa zużycie paliwa. Gdy hamowanie jest nieuniknione, kierowca może oszczędzać paliwo, zdejmując nogę z pedału przyspieszenia wcześnie, aby uniknąć konieczności używania hamulców do momentu, gdy jest to absolutnie konieczne.

Wreszcie, jazda z ograniczeniem prędkości lub poniżej może zmaksymalizować zużycie paliwa. Nadmierne prędkości pochłaniają paliwo, a także zwiększają inne ryzyko dla floty w postaci mandatów drogowych i zwiększonego ryzyka wypadku.

Żadna z tych taktyk nie jest trudna, ale wszystkie wymagają trochę przemyślenia ze strony kierowcy. Po pewnym przeszkoleniu Twoi kierowcy mogą zacząć stosować te strategie.

Dlaczego ekologiczna jazda jest ważna

Eko-jazda jest ważna z wielu powodów, z których najbardziej oczywistym są ograniczenia budżetowe nowoczesnej floty. Kiedy flota inwestuje czas i edukację w szkolenie kierowców, jak jeździć w bardziej przyjazny dla środowiska sposób, zobaczy ona niższe wydatki na paliwo i, z kolei, będzie miała pieniądze w swoich budżetach na inne potrzeby.

Eko-jazda to także świetny sposób na poprawę ogólnego wizerunku marki Twojej firmy. Współcześni konsumenci chcą współpracować z firmami świadomymi ekologicznie, a jeśli firma transportowa może pochwalić się swoimi wysiłkami na rzecz prowadzenia działalności w sposób przyjazny dla środowiska, będzie bardziej popularna wśród potencjalnych klientów.

Jak więc flota może wdrożyć te zachowania? Rozpoczyna się odpowiednią edukacją kierowców, a następnie monitoruje zachowanie kierowców za pomocą programów telematycznych. Dzięki tym dwóm kluczom do rozwiązania zagadki, dzisiejsze floty mogą zmaksymalizować wykorzystanie swoich pojazdów, jednocześnie minimalizując zużycie paliwa.

Opublikowany przez Mateusz Białek

Myśliciel, wieczny student.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *